heading

Projecten

dakkapel voor laatvlieger in deventer header

Dakkapel voor laatvlieger in Deventer

Het terrein van de Geertruidentuin ligt in Deventer. Het bestond uit het oudste gedeelte van het voormalig ziekenhuis en een groot braakliggend terrein. Daar is een aantal jaren geleden al een deel van het ziekenhuis gesloopt. Het voormalige ziekenhuis is gerenoveerd en omgevormd tot appartementen.

Kraamverblijf laatvlieger

In dit ziekenhuis is een kraamverblijfplaats van laatvlieger van 15 individuen aangetroffen. Daarnaast is net buiten het plangebied eveneens een kraamverblijf van laatvlieger aangetroffen, dat onderdeel is van hetzelfde netwerk van de kolonie in het plangebied. Dit verblijf is, in tegenstelling tot het verblijf in het ziekenhuis, echter niet door de ingreep aangetast en is nog steeds intact.

Maatwerk voor Deventer

Laatvlieger is een soort die praktisch geen gebruik maakt van standaard vleermuiskasten. Om deze reden is altijd maatwerk vereist bij mitigatie- en/of compensatie van verblijfplaatsen voor laatvlieger. Bij dit project diende zich de mooie kans aan om een bestaande ruimte op het dak, van ongeveer 25 m2 die geen functie meer had, om te bouwen tot vleermuisverblijf. In opdracht van Koopmans Bouwgroep heeft Faunus Nature Creations in het najaar van 2023 deze ruimte omgebouwd tot vleermuisverblijf. En dat resulteerde in deze mooie dakkapel voor laatvlieger in Deventer.

 

Kwetsbare soort

Laatvlieger is een kwetsbare soort en het is daarom noodzakelijk om serieuze maatregelen te nemen als deze soort wordt aangetroffen. In het nieuwe vleermuisverblijf is rekening gehouden met de eigenschappen van en afstand tot (ongeveer 20 meter) de oude verblijfplaats. Deze ‘mini-kerkzolder’ is mede geïnspireerd door de laatvliegerkerkzolder van Jan Jeucken in Castenray, en onze eigen Teesinktoren in Boekelo waar al jaren laatvlieger overwintert.

Monitoring

De komende jaren wordt deze dakkapel voor laatvlieger in Deventer gemonitord om te onderzoeken hoe snel het verblijf in gebruik wordt genomen. Uit het eerste onderzoek in 2024 naar het microklimaat blijkt dat het verblijf in ieder geval voldoet aan de microklimatologische eisen van een kraamverblijf. Wordt vervolgd!

Ook op zoek naar maatwerk?

Heb je vragen of wil je iets vergelijkbaars realiseren? Neem dan hier direct contact met ons op!

Project details